?

Log in

Previous Entry | Next Entry

Козятин і вокзал

Приїхав і побачив! Це про Козятин – великий залізничний вузол у Вінницькій області. Адже найвищий щабель п’єдесталу пошани серед нечисленних тутешніх пам’яток посідає залізничний вокзал. Відтак побачити найважливіший і найгарніший об’єкт міста простіше-простого.

Приїхати і здивуватися

Вокзал важливої вузлової станції Південно-Західної залізниці у 1987 р. занесено до списку пам’яток архітектури місцевого значення.
Приблизно у 2000 р. з великим розмахом розпочалися ремонтно-реставраційні роботи козятинського велетня. Проте на етапі «підфарбувати–підштукатурити–підбити» ремонт зненацька закінчився. У такому вигляді вокзал простояв до останніх років.
На шедевр архітектури він став мало схожий: обдерті, пошарпані стіни з написами, викладеними на будівлі цеглою, «Казатинъ», «Залъ І и ІІ класса»,..
...обсипана штукатурка. Аж раптом нова хвиля ремонтів знову накрила козятинський вокзал.
У тутешніх мешканців розмов про це чимало. Адже важливішого об’єкта в місті годі шукати: не було б залізниці з вокзалом – не було б Козятина.

Про кіз і козаків

Уперше поселення Козятин згадується 1734 р. під час гайдамацького повстання. Тому й назву одна з версій пов’язує з козаками – мовляв «козачий тин». Інша небилиця у всіх на язиці. Кажуть, була довкола пустка, болото, всі оминали ці краї, крім кіз, які мирно скубли травичку на болотах – от і Козятин. Але це все про село з однойменною назвою - Козятин, яке сусідить з містом Козятином. Безпосередньо виникнення міста пов’язане із завершенням у 1870 р. будівництва важливої частини Києво-Балтської (Одеської) залізниці – колії від Козятина до Бердичива.
Отож, місто молоде. Йому якась сотня з гаком років. З назвою довго не мудрували – позичили у сусіднього села Козятин. Отак місто і село Козятин хвацько чимчикують у парі й сьогодні. Попервах Козятин був звичайнісіньким робітничим селищем (про що красномовно свідчить збережена досі історично-лаконічна назва одного з мікрорайонів міста: ПРБ – «Пункт рабочих батраков»). Проте вже 1923 р. Козятин став районним центром Вінницької області. Чи не найважливішу роль тут відіграв статус...
...важливого залізничного вузла з оригінальною окрасою!

Вокзал на острові

Звели вокзал-окрасу у 1888–1889 р.р. видатний тогочасний архітектор В. Куликовський та інженер А. Кобелєв. Вокзал розташовано ніби на острові. Здалеку він особливо ефектний. По обидва боки прокладено колії.
Це давало можливість одночасно приймати і відправляти декілька потягів, при цьому пасажири не мали потреби ходити по коліях. Всередині споруди ще й досі можна помітити залишки чудових витончених орнаментів.
А ще вокзал був просто зручний, як на той час: білетні каси, телеграф, камери зберігання... Плюс унікальне географічне розташування на перетині важливих залізничних магістралей. У 1899 р. вийшов «Илюстрированный путиводитель по Юго-Западным железным дорогам», в якому писалося, що «…Козятин чи не найважливіша вузлова станція Південно-Західної залізниці з одним із кращих вокзалів всієї російської рейкової мережі. Козятин – буфетна станція. За існуючим розкладом потягів зупинки в Козятині випадають на час сніданку, обіду та вечері...».
Зараз буфет – ого-го!.. І не буфет він зовсім, а ресторан.
Посидіти тут пасажирам навряд чи вдасться. Здебільшого його зачинено. Тут замовляють переважно гучні бенкети на ювілеї, весілля. От зала чекання виглядає куди простіше. Хоча ремонтна хвиля і її причепурила.
Вокзал обслуговує велику кількість пасажирів, які з’їжджаються сюди з Київського, Одеського, Шепетівського напрямків. Тут «перетинається» ціла купа електричок і дизелів.
Звідси вони стартують на Київ, а також в інші напрямки – на Шепетівку, Жмеринку, Вінницю, Христинівку, Погребище, Жашків, Житомир.
Крім того, через Козятин проходить і в ньому формується велика кількість товарних потягів. Локомотивне депо Козятина одне з провідних на Південно-Західній залізниці.
Засноване в 1871 р. ще за часів царської імперії. Хоча його міць останніми роками значно підупала і потягів поменшало, але й досі тут ремонтують, модернізують і обслуговують локомотиви.
Саме з нагоди чергової річниці з дня заснування депо коло нього примостили майже іграшковий паровозик ОВ-001.
Хоча паровозів і паровозиків у Козятині хоч греблю гати! Приміром, недалеко від вокзалу видніється постамент-паровоз Л-2309.
Оригінально? Далі більше.

Кіно і німці у вагоні-квартирі

Самобутності козятинському вокзалу не бракує. Наприклад, на його території аж три пам’ятники Леніну! Перший – вічний черговий коло вокзалу,..
...другий – біля розкладу потягів,..
...третій – з піонерами в залі чеканя. Однак під час останнього ремонту пам’ятник з дітьми демонтували.
Зате залишився ще «центральний» Ленін, у центрі міста. Скульптурний ансамбль вокзалу доповнюють представники робітничого класу: робітниця з яблуками і робітник зі снопом.
Солідна ідеологічна концентрація - що й казати! Сьогодні вокзал – це мирне співіснування одразу кількох епох: сам вокзал – царська, пам’ятники в ньому – радянська, комерційні ятки – капіталістично-сучасна.
Кажуть, колись тут навіть знімали фільми про Велику Вітчизняну війну. Отак, приміром, ідеш спокійно собі зі школи з уроку історії, копирсаєшся у мобільнику... Аж раптом галас – фашисти з автоматами заганяють людей у вагони на вокзалі! Чисто тобі кіно і німці! Але і це ще не все.
Чимало років на вокзалі у вагоні... живе сім’я. Таку домівку родина отримала у 1991 р., коли переїхала до Козятина за направленням – обслуговувати пересувні залізничні підстанції. Під час розпаду Союзу не склалося з житлом. Відтоді з тимчасового вагон-квартира перетворився на постійне місце проживання на запасній колії.

Життя, «зав’язане» на залізниці

Загалом Козятин без залізниці – не Козятин. Усе крутиться навколо неї. Переважна частина населення там працює.
Зайве говорити, що це престижна робота для міста. Крім того, майже всіх головних установ у Козятині по дві: одна - державна, інша - від залізниці. Наприклад, дві лікарні, дві поліклініки, два універмаги, два хлібозаводи, дитсадки у двох екземплярах і т. д. Відтак утворилося своєрідне місто в місті.

Козятин можна обійти за день, побачити ще кілька історичних пам’яток: сучасний банк та приміщення швейної фабрики (колишній пивзавод), які займають історичні будівлі, колишній синематограф, водонапірну башту.
Однак по суті саме вокзал, якому вже 123 роки, і є своєрідним, неофіційним серцем міста.
Залишайтеся! Поїдемо далі.

Comments

( 22 коментарі — Прокоментувати )
singularia
30 травень 2012 10:15 (UTC)
дякую!
майже щотижня їжджу козятинською електричкою на Фастів, і ще ні разу не доїхала до Козятина)
submarina28
30 травень 2012 10:25 (UTC)
Від Фастова до Козятина недалеко:) Головне приїхав і одразу побачив:)
vivagor
30 травень 2012 10:41 (UTC)
Вперше там був у 1986 році... У віці 12 років. Він мене вразив! ;)
submarina28
30 травень 2012 11:29 (UTC)
я там в такий час і не бувала взагалі. Це чоловік звідти родом, то тепер катаємося майже щомісяця в Козятин:)))
vivagor
30 травень 2012 11:36 (UTC)
А ось у самому місті не був. Тільки з пішохідного моста бачив типові радянські багатоповерхівки у 5-9 поверхів.
submarina28
30 травень 2012 14:13 (UTC)
ну так воно і є:)) Навіть більшу частину міста становить приватний сектор. Вокзал - це найкрутіша фішка Козятина:))
rbrechko
30 травень 2012 22:17 (UTC)
Вражаюча споруда! І ремонт, як на мене, вдало зробили.
submarina28
01 червень 2012 08:28 (UTC)
як для невеликого райцентру вокзал справді небанальний.

І ремонт більш менш витримано. Правда, всередині тільки зал чекання зробили, все інше ще закрито, крім маленької комірчини для квитків:))
ya_volshebnica
31 травень 2012 07:35 (UTC)
гарна така царька споруда,на першому фото не вистачає паровоза на коліях для повноті образу
тільки я не зовсім зрозуміла,це в тебе більш давні фото до ремонту для порівняння,чи там лише частково відремонтували все ?
submarina28
01 червень 2012 08:48 (UTC)
у мене, до речі, була така ідея, що після повного ремонту сюди не вистачає тільки колоритного паровозика туристів катати:))).

Все одно майже всі потяги, що йдуть на Львів, проїжджають через Козятин.

Фото зроблені в різні роки. Після початку першої хвилі ремонту, який років 12 ніяк не могли закінчити, вокзал стояв обшарпаний.
Обшарпані фотки - 2011 рік, гарненькі - 2012. Але всередині ще ремонтні роботи тривають. Готовий тільки зал чекання.
cyber_pnk
31 травень 2012 07:49 (UTC)
Мені теж Козятин запам'ятався вражаючим вокзалом, а ще досить тривалою зупинкою, коли їдеш на Захід )))
submarina28
01 червень 2012 08:54 (UTC)
А я, коли вчилася у Львові, завжди виїжджала з Києва у Львів пізно увечері. І коли проїжджали Козятин я вже спала.

Інших варіантів поїздок у цьому напрямку у мене не було:))

Тому коли приїхала у Козятин, нарешті, у світлу частину доби - вокзал для мене став повним відкриттям!:))
lesadko
31 травень 2012 14:09 (UTC)
ну ти цілий роман написала про Козятинський вокзал!
класний він такий став, чепурненький))
А ми коли уздовж нього часто їздили до Вінниці, то був обдряпаний)) Аж прикро, що тепер у ті краї рідко виїзжаємо - коли це ще побачу на свої очі таке диво. дякую, що просвітила))
submarina28
01 червень 2012 09:05 (UTC)
Так про козятинський вокзал у двох словах і не розкажеш - місто ж залізничників:)) Мало не в кожній сім'ї хтось працює на залізниці.

У чоловіка і тато, і дід, усе життя там працювали:))
А чоловіка тато сказав, що вижене поганою мітлою звідти - типу досить вже:))) Йди десь вчися нормальній професії:)))

А у Вінницю часом не на навчання їздили??:))
lesadko
01 червень 2012 09:09 (UTC)
ні)) у чоловіка батьки жили у Вінниці, тепер вже померли, то ж ми тепер тільки раз на рік вириваємось, і тепер все частіше машиною, а не потягом. Навіть не уявляю, як той вокзал тепер і побачити))
submarina28
01 червень 2012 09:29 (UTC)
о, вибач, я чомусь зовсім в іншому напрямку подумала.

то наші чоловіки виходить земляки:)) у мого ще якась і рідня у Вінниці живе:)
vkulik
18 лютий 2013 14:21 (UTC)
Спасибо, интересное место! Всегда проезжал мимо, надо будет сделать остановку!
submarina28
19 лютий 2013 13:03 (UTC)
Зробіть-зробіть:) Воно того варте. Не пожалкуєте:).
Тепер, кажуть, вже всередині майже закінчили ремонт, видно гарне оздоблення.
vkulik
19 лютий 2013 13:48 (UTC)
Дякую!!!
Як тiльки погода сонячна буде..:)
submarina28
21 лютий 2013 09:58 (UTC)
Приємного перегляду:))
vladbespalov
07 лютий 2015 10:20 (UTC)
Із задоволенням прочитав!

З дущею зроблено - фотки з різних ракурсів, цікавинки про Леніна, знімки буфету та влучно підмічено переплетіння різних епох.
submarina28
07 лютий 2015 11:59 (UTC)
О, дякую-дякую:) завжди з душею роблю, бо люблю це заняття - мандрівки:)

Цей матеріал навіть надрукували у Козятинській газеті:).

Тепер там дещо змінилося - трьох Ленінів на вокзалі - як не було. Ще четвертий в центрі теж знесли.

У нас там родичі живуть - то ми частенько в Козятин навідуємося.

( 22 коментарі — Прокоментувати )